Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou možnosti

Zubní kámen pod dásní: jak ho odstranit a jaké jsou možnosti

Co to vlastně je ten zubní kámen pod dásní?

Tak jako tak, od začátku. Copak je ten zubní kámen pod dásní? To je ten nepřítel, co si budujeme v dutině ústní, a který za nás rozhodne otvírat předky a pozvat na návštěvu parodontózu a zánět dásní. No jo, opravdu. Zubní kámen je náš vzácný poklad, který si pečlivě chováme pod dásní a který je tvořen zbytky jídel a minerálů v naší slině. A pokud si myslíte, že tenhle týpek je jen tak nějaký slabíček, pak se mýlíte. Zubní kámen je tak tvrdý, že se ho jen tak nezbavíme. Budeme potřebovat odbornou pomoc.

Proč zubní kámen pod dásní vzniká a jak mu zabránit?

Nojo, zubní kámen pod dásní bychom si klidně mohli odpustit. Přijít domů a zažít překvapení, jak vám zubní kámen pod dásní zkazil večeři, to je něco, čeho bychom se mohli klidně vyvarovat. Ale jak na to? Měli bychom se pořádně zamyslet nad tím, co jíme a jak se staráme o naše zuby. Proč se nám zubní kámen vůbec tvoří? No, je to docela jednoduché. Pokud se nám podaří nechat na zubech dlouhodobě sedět zubní plak, tak se z něho stane zubní kámen. Co s tím tedy dělat? Po každém jídle si vyčistit zuby a nepodceňovat ústní hygienu. Musíme se do toho pustit srdcem i duší. A taky mít na paměti, že doktorské studie ukázaly, že lidé, kteří často píjí alkohol nebo kouří, mají významně vyšší riziko tvorby zubního kamene.

Jak tento nepřítel pod dásní odstraňujeme?

Teď už víme, co to je a proč vzniká zubní kámen, tak jak ho tedy odstranit? Právě jsme si řekli, že je tvrdý, takže potřebujeme něco opravdu silného a účinného. V tuto chvíli na scénu přichází náš hrdina - zubní lékař. Profesionální čištění zubů lékařem je nejefektivnější způsob, jak se zbavit zubního kamene. Lékař používá zvláštní nástroje, ultrazvuk, abyste měli opět hezky čisté a zářivé zuby. Někdy ale i to nestačí a je potřeba zasáhnout chirurgicky. A to už není žádná legrace. Proto, děti, radím: staráme se o zuby jak o vlastní poklad!

Domácí metody pro boj se zubním kamenem: Ano nebo ne?

Když jsem byl malý, pamatuji si, jak mi babička říkávala: "Radime, máš zubní kámen, vezmi si ocet a sodu a bude to!". No a co vy na to? Na internetu najdeme spoustu tipů a triků, jak se zbavit zubního kamene doma. Ale je to bezpečné? Zubní lékaři nedoporučují odstraňování zubního kamene sami doma. Mohli byste si totiž poškodit sklovinu nebo dásně. Takže než se do toho pustíte srdceřezně, raději se poraďte s odborníkem.

Parodontitida - ten nepřítel, kterého zubní kámen pozve na večírek

Pokud budete pohostinní a necháte si pod dásní ten zubní kámen, nebuďte překvapeni, když si přizve na večírek svého kamaráda parodontitidu. Jde o vážné onemocnění, kterým trpí až 50% dospělé populace. Parodontitida vám může způsobit bolest, otoky a dokonce i ztrátu zubů. Takže pokud nechcete, aby vaše ústa byla hostitelem tohoto nevítaného večírku, měli byste pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře a pečovat o zuby jako o vlastní poklad.

Příběh za zubním kamenem: Radimovy zkušenosti

A teď na závěr malý osobní příběh. Jednou jsem si všiml, že mě bolí zoubek. Nejdřív jsem to zlehčoval, říkal jsem si, že to nic není. Ale bolest neustávala. Pak jsem si uvědomil, že jsem už dlouho nenavštívil svého zubního lékaře. Sklopil jsem svou mužskou hrdost a šel jsem na kontrolu. A co myslíte, že jsem zjistil? Měl jsem zubní kámen! Byl jsem šokován. Vždy jsem se považoval za člověka, který se o svoje zuby stará. Ale ode dneška už vím, že se musím starat ještě víc. A taky chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Protože jak se říká: Lépe předcházet než léčit. A to platí dvojnásob u zubů.

Napsat komentář