Jak správné broušení zubů podporuje zdraví seniorů

Jak správné broušení zubů podporuje zdraví seniorů

Základy ústní hygieny a její význam

Ah, ústní hygiena – ta se nám protahuje životem jako dlouhý příběh s mnoha kapitolami. Zatímco v mládí to možná byla nuda povinného kartáčkování před spaním, s přibývajícími roky nastupuje opravdový důvod, proč těmto rituálům věnovat značnou pozornost – a je to právě broušení zubů neboli bruxismus. Jde o nevědomé skřípání nebo tření zubů proti sobě, a to i během dne. To může vést nejen k bolesti čelisti, bolesti hlavy a dalším nepříjemným zdravotním komplikacím, ale také k rychlejšímu opotřebení zubního skloviny a předčasnému poškození zubů.

S postupujícím věkem se zdá, že skřípání zubů získává na intenzitě a dopadech na naše zoubky. Jako by naše staré kosti prostě potřebovaly s něčím zazvonit – třeba chřestící melodií bruxismu. Nicméně, vzhledem k tomu, že obnova skloviny již není tak efektivní a zuby se stanou vulnerabilnějšími, musíme do situace vnést více osvěty a péče o naše perličky.

Bruxismus jako nečekaný host

Když píšu o bruxismu, mám na mysli tu malou neviditelnou postavičku, která v noci nepozvaně zasedne na naše čelisti a rozbíjí si na nich svůj imaginární oříšek. Na toto téma jsem hledal odpovědi i ve svém okolí, a zjistil jsem, že mnoho seniorů ani netuší, že si něco takového přivlastnili jako noční zvyk. S bruxismem není radno zaobcházet lehkovážně, neboť dlouhodobé skřípání zubů může vést k vážným problémům, jako je například TMJ (temporomandibulární porucha), což je něco, co si opravdu nikdo nepřeje.

A když mluvíme o starším věku, připadá mi, že moje babička s tímto problémem zápasila víc, než byla ochotná připustit. No, jednou mi při návštěvě nechtěně svěřila, že jí zubař řekl, že má 'velmi oslípené zuby'. A babička to samozřejmě završila slovy: "To musí být od toho tvrdého chleba, co jím". Později jsem přišel na to, že kromě pečiva si pochutnávala i na nočním koncertu s vlastními zuby. Takové věci jsou opravdu důvodem, proč by si starší měli problému všimnout a začít s ním něco dělat.

Důsledky skřípání zubů

Při pohledu na důsledky bruxismu se mi vzpomíná na starou známou se slovy: "Měla jsem takové skvělé zuby, až do dne, kdy mi ten zatracený bruxismus přišel na chuť." A nemohla mluvit pravdivěji – opotřebení zubů může vést k jejich zlomení, ulomení nebo dokonce vypadnutí. Je to jako v jakémkoliv dobrém thrilleru – záporák se tiše plíží a ničí to, co je nejcennější bez povšimnutí.

Viděli jste někdy zub, který byl doslova obroušený do neexistenci? Já ano, a nedoporučil bych to. Vypadá to, jako by byly zuby nahrazeny malými, nevýraznými oblázky. Nemluvě o tom, že s každým skřípete se můžeme loučit s kouskem naší krásné skloviny – a ta nám nevyroste znovu, až si to přestaneme rozmyslet. Navíc možné citlivosti a bolesti, které přicházejí s postupujícím stářím, skřípání zubů může tato nepříjemná pocity ještě umocnit. To se dá rovnat takovému té sirotčímu nářku, jehož nelze přehlédnout.

Jak skřípání zubů odhalit a co s ním

Jak tedy bruxismus vychytat za pačesy? První náznaky mohou být bolest čelisti nebo bolest hlavy hned po probuzení. To může znamenat, že jsme v noci jeli na plný plyn a naše zuby měly pořádný workout. A pokud zjistíte, že vám zubní lékař častěji než ostatním zmiňuje opotřebovanou sklovinu nebo vysoké hodnoty v dentálním erosion indexu, máte jasno.

Co s tím ale provést, abychom si zachovali klidné spánky a zdravý chrup? Existují různé metody, které mohou pomoci. Například nošení ochranné ústní dlahy, která chrání zuby proti dalšímu opotřebení. Možná nevypadá úplně sexy, ale funkčnost je přednost, že? Dále bych doporučil pracovat na snížení stresu, a to nejen kvůli zubům – pro nás všechny platí, že čím míň stresu, tím líp. Ať už to bude meditací, jóga nebo procházání se s pejskem (takovou chvilku meditace i mně a mému psu Rakimu občas udělá dobře), najít si svoji osobní oázu klidu je esenciální.

Prevence je klíčová

Když mluvíme o prevenci, vyslovil bych dva magická slovíčka – zubní hygiena. Stejně jako pravidelné cvičení a zdravá strava, musíme dbát i na pravidelné čištění zubů. Kartáček samozřejmě není jediným pomocníkem. Nezapomínejte na mezizubní kartáčky, zubní nitě, a případně ústní vody, které přispívají k široké obraně proti nepřátelům v podobě bakterií.

Nejde jen o to, aby naše ústa vypadala dobře pro fotky na sociálních sítích. Je to dlouhodobá investice do zdraví. Když pominu fakt, že dobrý úsměv může roztavit ledy (nebo alespoň rozveselit mojí sousedku, když vezu ven Rakie), správná péče o ústní dutinu může předcházet mnoha nepříjemnému onemocněním.

Strava a životní styl

Mluvíme-li o prevenci, nemůžeme opominout dvě další oblasti – stravu a životní styl. Snížení konzumace potravin a nápojů, které jsou vysoké na cukry a kyseliny, pomůže udržet sklovinu v lepším stavu. Přece jen, čím více sklovina eroduje, tím větší mají šanci bakterie a tím horší je to pro naše zuby v případě, že dojde k nočnímu koncertu (myslím tím skřípání, né hudební).

Co se týče životního stylu, nestresujte se zbytečnostmi. Jste-li jako já, který se večer převaluje na gauči a dumá, proč jsem si udělal tak velký hrnek kávy, když jsem věděl, že mi to naruší spánek, vím, že stres je pro mě stěží dobrým společníkem. Jemná večerní rutina, snížení spotřeby kofeinu a tvorba relaxační atmosféry může pomoci nejen s kvalitou spánku, ale i s celkovou pohodou těla i ducha.

Moderní technologie a zubní péče

Netřeba říkat, že se v dnešní době setkáváme s celou řadou vymožeností, které nám mohou pomoci udržet naše zuby ve špičkové kondici. Elektrické zubní kartáčky s časovači, zubní sprchy, nejrůznější aplikace na mobilních telefonech, které kontrolují délku a kvalitu čištění – máme toho opravdu hodně k dispozici. A proč to nevyužít? Když už máme těch technologických pomocníků tolik, můžeme je využít k našemu prospěchu.

Ano, připouštím, že sám jsem byl skeptický, když mi zubař navrhl, abych si pořídil elektrický kartáček. Myslíte si, že jsem si ho nakonec pořídil? No, každý večer teď slyšíte bzučení mého nového kamaráda, který se stará o moji ústní dutinu o něco lépe než jsem to dělal předtím. Nejsem už přeci ve věku, kdy bych něco takového měl ignorovat.

Spolupráce se zubním lékařem

A na závěr, ale v žádném případě méně důležité, je pravidelná spolupráce se zubním lékařem. Ruku na srdce – kolik z nás opravdu chodí k zubaři s radostí? No, já tedy ne, i když se snažím navenek působit statečně. Ale abyste věděli, pro starší lidi je pravidelná kontrola u zubaře jedním z nejdůležitějších kroků k dlouhotrvajícímu zdraví ústní dutiny. Nebuďte jako já a nenechávejte to až na poslední chvíli, kdy už vám to nedá spát. Jděte k zubaři pravidelně, a budete svým zubům dělat obrovskou laskavost.

Stará dobrá praxe kontroly každých šest měsíců se může zdát jako rutina, ale je to ta nejlepší věc, kterou pro sebe můžeme udělat. Můj kamarád zubař mi vždycky říká, že prevence je polovina úspěchu, a v případě bruxismu to platí dvojnásob. A kdo ví, třeba vám zubař tím pohledem do úst prozradí víc, než byste dohledali sami brouzdáním na internetu.

Takže drahí přátelé, starejte se o své zuby a neberte svoji dentální zdravotní péči na lehkou váhu. Myslete na to, že vaše zuby si zaslouží stejnou pozornost, jakou dáváte svému oblíbenému klobouku nebo šátku. A teď, když už jsem vás zahrnul hromadou informací a rad, si jděte pečlivě přečistit ty své – právě to jdu udělat i já. A Raki? Ten si brousí zuby na kousku své oblibené hračky, takže i on je na tom o něco lépe než my všichni – jeho zuby js

Napsat komentář